Psycholog Marc S. Gold wyróżnił pięć typów relacji między dorosłym rodzeństwem:
-
- Relacja bliskości wyłącznej – to relacja, w której rodzeństwo jest sobie bliskie, przyjaźni się ze sobą i świata poza sobą nie widzi.
- Relacja przyjacielska – dla rodzeństwo to drugie jest najbliższym przyjacielem zaraz po małżonku i dzieciach.
- Relacja lojalna – rodzeństwo widuje się regularnie, przy okazji świąt czy spotkań rodzinnych i pomaga sobie w kryzysowych sytuacjach.
- Relacja ambiwalentna. – rodzeństwo rzadko utrzymuje ze sobą kontakt, a w sytuacjach kryzysowych brat lub siostra raczej odcinają się od tej drugiej osoby.
- Relacja wroga. – jest to relacja oparta na nienawiści, czasami pojawiają się zachowania agresywne, jednak paradoksalnie jednak konflikty z rodzeństwem stanowią dla danej osoby istotną część życia.
Jak widać, istnieją różne wzorce. Bez względu jednak na dany wzorzec warto pamiętać, że nikt z nas nie wybierał brata ani siostry. Jako dorośli ludzie możemy starać się poprawić łączącą nas relację, choć to nie zawsze się udaje. Do takich zmian trzeba dwóch chętnych stron. A gdy ta relacja zatruwa życie? Nie ma obowiązku brać odpowiedzialności za braci i siostry. Gdy łączące nas więzi stają się toksyczne, destrukcyjne, raniące, nie musimy się z nimi nawet widywać. I czasem… dla obu stron tak jest lepiej.
Więcej o trudnej bliskości w WYWIADZIE z psychologiem i psychoterapeutą Igorem Rotbergiem.